برنده مناظره اول تلویزیونی 8 اردیبهشت 96 + پیروز مناظره کی بود
برنده مناظره اول تلویزیونی 8 اردیبهشت 96 + پیروز مناظره کی بود

برنده مناظره اول تلویزیونی 8 اردیبهشت 96 + پیروز مناظره کی بود

برنده مناظره اول تلویزیونی 8 اردیبهشت 96 پیروز مناظره کی بود

برنده مناظره اول تلویزیونی 8 اردیبهشت 96 + پیروز مناظره کی بود
برنده مناظره اول تلویزیونی 8 اردیبهشت 96 + پیروز مناظره کی بود

مناظره

برنده مناظره اول انتخاباتی جمعه 8 اردیبهشت 96 که بود به نظر شما پیروز مناظره تلویزیونی که امروز جمعه 8 اردیبهشت 96 برگزار شد و جنجال زیادی به پا کرد که بوده است.

طبیعتا تعیین پیروز اولین مناظره رودرروی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم کار راحتی نیست چراکه بستگی به اینکه از نگاه هر کاندیدا، یا افکار عمومی به مناظره بنگریم، نتیجه ممکن است متفاوت باشد. اما نگرشی کلی به وضعیت مناظره اول، می تواند تا حدودی وضعیت هر کاندیدا را روشن کند.

دو کاندیدا در مناظره اول به اهداف خود رسیدند : اسحاق جهانگیری و محمدباقر قالیباف.

جهانگیری بسیار مسلط تر و صریح تر از آنچه پیشبینی می شد در مناظره حاضر شد. او در حمایت از عملکرد دولت یازدهم و خنثی کردن حملات مداوم قالیباف، موفق تر از روحانی عمل کرد و حتی در بخشی از مناظره، خود را نماینده اصلاح طلبان در انتخابات معرفی کرد تا خط مرزی بین خود و روحانی – به عنوان کاندیدایی اعتدال گرا – ترسیم کند. شاید جهانگیری در نهایت به سود روحانی کناره گیری کند اما امروز نشان داد یک سخنگوی صریح، مطلع و مسلط برای تبیین دستاوردهای دولتی است که با تخریب فراوان مواجه است.

محمدباقر قالیباف در این دوره تاکتیک حمله به دولت را انتخاب کرده و برای نیل به این هدف، هیچ ابایی از اینکه از روشهای مذموم محمود احمدی نژاد استفاده کند هم ندارد. کمااینکه در بخشی از مناظره، از عملکرد دولت او نیز تقدیر کرد. پیش از این هم نوشتم که او از روشهای احمدی نژادی استفاده می کند گویی روح احمدی نژاد در کالبرد قالیباف دمیده شده است. او وعده های پوپولیستی می دهد و دولت را تخریب می کند. صحنه ای که کاغذی را مقابل دوربین گرفت تا بر ادعای خود مبنی بر دروغگویی روحانی تاکید کند، بی تردید همه را به یاد صحنه ای انداخت که در انتخابات 88، احمدی نژاد تصویر همسر میرحسین موسوی را در مقابل دوربین گرفت و ادعایی دروغ در مورد او مطرح کرد. قالیباف تاکتیک حمله بی مهابا به دولت را انتخاب کرده و نشان داده برای رسیدن به هدف خود، از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند. این روش شاید از منظر خیلی ها مذموم باشد، اما قالیباف را به عنوان قطب مقابل روحانی تثبیت کرد تا حضور سید ابراهیم رئیسی در انتخابات، کمرنگتر شود و این همان چیزی بود که قالیباف به دنبالش بود. قالیباف می خواهد خود را به عنوان کاندیدای اصلی اصولگرایان معرفی کند و برای نیل به این هدف، حمله به دولت را به عنوان حربه خود انتخاب کرده و سید ابراهیم رئیسی هم شاید ناخواسته به قالیباف کمک کرد به این هدف خود نایل شود.

رئیسی بازنده بزرگ مناظره امروز بود. او نه تنها نتوانست خود را در قامت یک کاندیدای اصولگرا معرفی کند، بلکه در رقابت بین قالیباف با جهانگیری و روحانی، گم شد. رئیسی اگر بخواهد به همین روش ادامه دهد، قطعا شانس چندانی برای رقابت نخواهد داشت و به همین دلیل تصور می کنم در نهایت، قالیباف به عنوان تنها کاندیدای اصولگرایان در صحنه باقی می ماند و رئیسی انصراف می دهد.

حسن روحانی در این مناظره موفق نبود. شاید از این جهت که او انتظار این حملات مداوم از قالیباف را نداشت و شاید هم از این جهت که نقش حمله به جهانگیری واگذار شده بود و روحانی تلاش داشت چندان وارد مباحث چالشی نشود. اما این روش به سود روحانی نبود. حسن روحانی با آن کاندیدای سال 92 که با حمله ای گازانبری، قالیباف را مات کرد فاصله داشت. شادابی در چهره اش نبود و در مجموع زیر سایه جهانگیری قرار داشت. یک دلیل شاید فراتر از انتظار ظاهر شدن جهانگیری بود که ناخودآگاه توجهات را از روحانی به سمت او معطوف کرد. اما هر چه بود، به سود روحانی نبود. به نظر می رسد روحانی باید در مناظره های بعدی، از لاک دفاعی فعلی خارج شود.

برنده مناظره اول تلویزیونی 8 اردیبهشت 96 + پیروز مناظره کی بود
برنده مناظره اول تلویزیونی 8 اردیبهشت 96 + پیروز مناظره کی بود

مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا در این مناظره بازنده نبودند. چراکه همانگونه که پیشبینی می شد در مناظره ظاهر شدند. اما این دو می توانند در مناظره های بعدی، نقش فعالتری به نفع کاندیدایی که شانس بیشتری برای پیروزی دارد داشته باشند. چنین نقشی را در انتخابات قبلی، علی اکبر ولایتی ایفا کرد.

اعتقاد دارم مناظره دوم قطعا جذابتر خواهد بود. چراکه رئیسی تلاش می کند توانمندی خود را بیش از پیش نشان دهد، روحانی از لاک دفاعی خارج خواهد شد و جهانگیری صریح تر از قبل در مقابل قالیباف سخن می گوید. اما به نظر می رسد برای مناظره های بعدی، دست قالیباف خالی تر باشد. او هر آنچه داشته در این مناظره و گفت و گوی تلویزیونی قبلی رو کرده است و حال بید منتظر پاسخها – بخوانید حملات – صریح تری باشد.

به نظر شما برنده مناظره اول کدام کاندیدا بود ؟ نظر خود را در بخش نظرات بنویسید…

دانلود فیلم مناظره

::

گردآوری: برترینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *