نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران
نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران

نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران

نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران

نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران
نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران

ترامپ

نامه 30 نفر از مخالفان دولت و عناصر ضد انقلاب به دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا جهت افزایش و تشدید تحریم ها علیه ایران که در ادامه به همراه اسامی و متن نامه آورده ایم.

آقای دانلد ترامپ،

رییس‌جمهور منتخب امریکا،

پیروزی شما در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا را تبریک می‌گوییم.

در خلال رقابت‌های انتخاباتی، ما و میلیون‌ها ایرانی، دیدگاه‌های صریح شما در اعتراض به توافق اتمی رییس جمهور اوباما با حاکمان جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کردیم و امیدواریم با انتخاب شما، رییس‌جمهور منتخب و کنگره ایالات متحده برای نخستین بار فرصت بیابند که پیامدهای بین‌المللی و منطقه‌ای آن توافق فاجعه‌بار را، همان‌طور که به رای‌دهندگان وعده داده‌اند بدون ملاحظه و پرده‌پوشی بررسی کنند.

در سال ۲۰۰۹، میلیون‌ها ایرانی خواهان دمکراسی به خیابان‌های تهران آمدند و خواستار حمایت رییس‌جمهور اوباما از اعتراضات‌شان شدند. در پاسخی ناامیدکننده، دولت رییس‌جمهور اوباما در یک جهت‌گیری غیرقابل باور و با چرخشی ۱۸۰‌درجه‌ای نسبت به همه ارزش‌های بنیادین ایالات متحده امریکا، هم‌زمان با به گلوله بسته شدن تظاهرکنندگان در خیابان‌های تهران، مشغول نامه‌نگاری پنهانی با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر مادام‌العمر ایران بود. در اکتبر ۲۰۱۱، شما در اظهارنظری خردورزانه گفتید: «اگر اوباما دو سال قبل زمانی که ایران با مشکلات خیلی بزرگی روبه‌رو بود، از مردم آن کشور پشتیبانی می‌کرد، ما امروز هیچ مشکلی در ایران نداشتیم. ایران می‌توانست خیلی سریع تغییر کند اگر که او پشت آن مردم را خالی نمی‌کرد.» امروز، درنتیجه سیاست‌های غلط هشت سال گذشته، بسیاری از آزادی‌خواهان ایران، دولت امریکا را حامی حاکمان مستبد و غیرانتخابی خود می‌دانند و به امید و اعتمادشان به حمایت ایالات متحده از آزادی و دمکراسی در ایران لطمه وارد آمده است؛ لطماتی که جبران آن تنها با تغییر بنیادین رویکرد امریکا توسط شما ممکن خواهد شد.

سی‌وهفت سال بی‌اعتنایی و چشم فروبستن نزدیک‌بینانه دنیای آزاد بر بنیادگرایی مسلح و انتحاری اسلامی، به طوفانی بزرگ انجامیده و وقایع تاسف‌باری چون شارلی اِبدو، باتاکلان، ترورهای پاریس، بروکسل، اورلاندو و سن‌برناردینو را در دو سال گذشته به بار آورده است. ۳۴ سال قبل زمانی که “احمد قصیر” جوان ۱۸ساله لبنانی با دستور رهبران جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله، نخستین بمب‌گذاری انتحاری قرن بیستم را با قتل خود و ده‌ها انسان دیگر به اجرا درآورد، هنوز خبری از القاعده و داعش نبود. قتل‌عام نویسندگان “شارلی ابدو” را نیز می‌بایست تنها حلقه دیگر زنجیره‌ای دانست که با فتوای قتل سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی توسط آیت‌الله خمینی آغاز شد و امروز جایزه دولتی تعیین‌شده برای آن به میلیون‌ها دلار رسیده است. تقسیم تروریست‌ها به خوب و بد و مذاکره و امضای قرارداد با حکومتی که در کنار حمایت کامل از گروه‌های تروریستی نظیر حماس و حزب‌الله هنوز بر جایزه قتل نویسندگان و روزنامه‌نگاران در کشورهای دیگر اصرار دارد فقط و فقط زمینه‌ساز فجایعی به مراتب دردناک‌تر خواهد بود.

داعش و حکومت اسلامی ایران، دو روی سکه‌‌ی تروریسم بنیادگرانه اسلامی هستند. کابوس جهانی تروریسم بنیادگرای اسلامی تنها زمانی پایان خواهد یافت که خلافت اسلامی (داعش) و حکومت اسلامی در ایران جای خود را به نظام‌های منتخب مردمی طرفدار صلح و رفاه دهند.

متاسفانه ایرانیان یکی از قربانیان اصلی رویکرد زیان‌بار هشت سال گذشته دولت امریکا در خاورمیانه بوده‌اند. نمونه‌ای از این سیاست‌های زیان‌بار، تحویل پنهانی صدها میلیون‌ها دلار پول نقد به فرماندهان سپاه پاسداران و امپراطوری مالی آیت‌الله خامنه‌ای در ازای آزاد‌سازی گروگان‌ها بود که جمهوری اسلامی را به سرکوب بیشتر در داخل و دخالت افزون‌تر در منطقه‌ ترغیب کرد؛ به طوری که امروز کشور ما در آستانه جنگی تمام‌عیار با همسایگان عرب‌ و دیگر متحدان امریکا قرار دارد.

نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران
نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران

ما از رییس‌جمهور منتخب می‌خواهیم که این پیام آشکار را بفرستد که ایالات متحده افزایش تهدیدات جمهوری اسلامی ایران علیه شهروندان خود و همسایگانش را تحمل نخواهد کرد. دولت جدید در همکاری با کنگره، باید تحریم‌های موجود علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امپراتوری مالی آیت‌الله خامنه‌ای را گسترش دهد و از وزارت خزانه‌داری بخواهد که این تحریم‌ها را با قدرت به اجرا درآورد. ما از دولت آینده می‌خواهیم که یک رژیم جامع تحریم را علیه آن گروه از مقامات ایرانی که ناقض حقوق ایرانیان در 4 دهه‌ی گذشته بوده‌اند تدوین کند. برنامه موشک‌های بالستیک ایران، یک تهدید نه فقط برای منطقه که برای جهان است؛ ما از رییس‌جمهور منتخب می‌خواهیم که یک ائتلاف بین‌المللی را برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران و وادار کردن این رژیم برای متوقف کردن برنامه موشک بالستیک دوربردش تشکیل دهد. ما معتقدیم که ایالات متحده باید با رفتار مخرب سپاه در منطقه، در تمام جبهه‌ها، و با تمام ابزارهای موجود مقابله کند. پاشنه آشیل رژیم اسلامی این است که مردم ایران دیگر از آن حمایت نمی‌کنند. ما از دولت جدید می‌خواهیم که از ایرانیان طرفدار دمکراسی که هدف‌شان جایگزین کردن رژیم خمینیست تهران با یک حکومت مبتنی بر دمکراسی لیبرال است، پشتیبانی کند.

زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده به جای مذاکرات محرمانه با حاکمان فاسد و بنیادگرای اسلامی، در کنار مردم ایران بایستد. ایرانِ بعد از حکومت اسلامی، ظرفیت آن را دارد که یکی از ثابت‌قدم‌ترین متحدان امریکا در جهان باشد. ما امیدواریم که امریکا تحت رهبری شما، به مردم ایران کمک کند تا کشورشان را از تندروهایی که چهار دهه است بر آن حکومت می‌کنند، پس بگیرند؛ که جهان بدون «جمهوری اسلامی» و «خلافت اسلامی» جای بهتری برای زندگی خواهد بود.

نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران
نامه 30 نفر از مخالفان دولت به ترامپ برای تحریم علیه ایران

امضاکنندگان:

عبدالرضا احمدی – فعال سیاسی – زندانی سیاسی پیشین

احمد باطبی – فعال حقوق بشر – زندانی سیاسی پیشین

احمد عشقیار – فعال سیاسی – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

علی نظری – زندانی سیاسی پیشین – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

علیرضا کیانی – زندانی سیاسی پیشین – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

امیرحسین اعتمادی – زندانی سیاسی پیشین – رئیس مرکز بین‌المللی مطالعات لیبرالیسم

امیریحیی آیت‌اللهی – پژوهشگر در مطالعات ایران

آرش سبحانی – موزیسین – فعال حقوق بشر

اشکان صفایی – پژوهشگر تاریخ خاورمیانه

اشکان یزدچی – فعال سیاسی – زندانی سیاسی پیشین

آویده مطمئن‌فر – روزنامه‌نگار

بهزاد مهرانی – زندانی سیاسی پیشین – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

برزومهر طلوعی – فیزیکدان – فعال سیاسی

دانیال جعفری – پزشک – فعال سیاسی

حامد شیبانی راد – پژوهشگر در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه

کاوه شیرزاد – فعال سیاسی – از بنیان‌گذاران شهروندیار

لیونا عیسی‌قلیان – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

مجید محمدی – جامعه‌شناس – نویسنده و محقق در جامعه و سیاست ایران

مسعود مسجودی – ریاضیدان – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

میثم مهرانی – فعال سیاسی – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

محمد افرازه– برنامه‌ساز تلویزیونی

نیما راشدان – پژوهشگر دمکراسی دیجیتال

پدرام رفعتی – فعال سیاسی – زندانی سیاسی پیشین

صبا فرزان – روزنامه‌نگار – مدیر اجرایی «فارین پالیسی سیرکل»

سلمان سیما – فعال سیاسی – زندانی سیاسی پیشین

شهرزاد کریمی – برنامه‌ساز تلویزیونی

شای خطیری – اتحادیه ملی برای دمکراسی در ایران

شایان آریا – فعال سیاسی – حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)

سیاوش صفوی – زندانی سیاسی پیشین – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایرا

یوحنا نجدی – دانشمند علوم سیاسی – اقتصاددان – فعال سیاسی

:: برای عضویت در کانال تلگرام ما اینجا کلیک کنید ::

گردآوری: برترین ها

2 نظر

 1. مهدی از تهران

  اصلاح امور سیاسی در هر مملکتی با شهروندان ان مملکت است. این 30 بنده خدا که برای بلفعل نمودن باور خود به اجنبی پناه بردهاندیا ساده لوه هستند یا خود فروش به اجنبی یا خائن به ایران یا همه اینها. فکر کنم که این نوع فعالیتهای سیاسی منشع در تفکر سید ضیا طبا طبا ئیها (نوکر انگلیس در زمان حکومت رضا میر پنج مشهور به رضا پهلوی یا رضا خان یا رضا شاه) داشته باشد

 2. این آقایان که به بهانه حقوق بشر به کشور و ملت ایران صدمه میزنند تنها هدفشان دستیابی به کلیدهای ثروت این سرزمین بجای حکومت فعلی است. دموکراسی یک فرهنگی است که با گذر زمان و گفتمان و رشد آگاهی از دورن یک کشور بوجود می آید. در ادامه من فرض محال میکنم که اینها مغرض نیستند و نقدی بر آنها مینویسم.

  اینکه از یک کشور بیگانه مثل آمریکا برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران کمک میخواهند باید توجه کنند به کمک آمریکا به وضعیت حقوق بشر در کشورهای داعش پرور منطقه تا متوجه شوند که آمریکا و غرب نه تنها در کشور دوستان خود دموکراسی و حقوق بشر را تقویت نکرده اند بلکه قدرت سرکوب و کشتار دولتهای بدتر از دولت فعلی ایران را تغذیه و تقویت کرده است.

  اگر در ایران دموکراسی نیاز داریم و احتیاج به توجه و رعایت بیشتر حقوق بشر و حقوق شهروندی حس میکنیم این امر با گذر زمان و عبور از اوضاع خطرساز در کنار مرزهای این کشور و نرم شدن دلها بوجود خواهد آمد. اگر این دوستان از این الطاف خود در تحریک فشار بیگانگان به دولت که بطور کاملا طبیعی نتایج فاجعه بار آن از دولت عبور و وارد خانه و سفره نان ایرانیان میشود دست بردارند و تهدیدات خشن بیرونی نسبت به امنیت مرزها و حتی دولت فعلی از بین برود فضای سیاسی هر چه بیشتر برای گفتگو و تعامل بین متن جامعه با مدیریت آن بازتر خواهد شد. ما برای کسب دموکراسی نیازی به دخالت غرب نداریم. آنها به وقت خود به شاه خیانت کردند چه برسد به کسانی که برایشان خطرسازتر هستند. دولت حقوق و دمکراسی باید زائیده روند تکامل یک ملت باشد و کسی نمیتواند آنرا به ملتی هدیه کند یا در حلقومش بریزد. هم اکنون شاهدیم که پروژه تقدیم دمکراسی از بالا در ترکیه شکست خورده و در حال برگشت به دیکتاتوری تکفیری ساز اردوغان است. برای کسب دموکراسی و حقوق بشر نیازی به چنگ انداختن به روی همدیگر نیست. دموکراسی و گفتمان با احساس حسن نیت و اعتماد نسبت به همدیگر خود بخود بوجود می آید.

  باید همیشه متوجه باشیم که ما دشمن هم نیستیم نه کسانیکه اصولگرا هستند و نه کسانی که خواهان اصلاح هتسند و نه حتی کسانیکه با ملایمت خواهان تغییرات در شکل حاکمیت هستند. باید متوجه باشیم که ما همه فرزندان این خانه هستیم و هیچکس دوستتر از ما برای ما نیست. تنها کافیست تحمل داشته باشیم و باهم حرف بزنیم و کودکانه از هم رو برنگردانیم. روگردانی از اعضای خانواده ما را در شرق و غرب و هر جا با کسانی مواجه خواهد کرد که ایران و ایرانی را خوشبخت و خوب نمیخواهند و برایشان فرقی نمیکند که حکومت در ایران دینی باشد، یا سلطنتی باشد یا حتی دموکراسی مدل غربی! آنها تنها به فکر پول و منافع خود هستند.
  من بارها با تندروترین افراد این جامعه در هر صنفی گفتگو کرده ام شاهد بوده ام که حتی این افراد تندرو معتقد (البته نه کسانی که با شعار و ریا برای دزدی و غارت وارد سازمان دولت ایران شده اند) چقدر تحمل نقد و گفتگو دارند و چقدر قانع شونده هستند و گاه در مواردی چقدر قانع کننده هستند و با گذشت زمان و هضم گفتگوها افکار خود و طرف مقابل را به هم نزدیک میکنند.

  لذا من تکرار خیانت آمیز این نوع دعوت از بیگانه ها برای حمله و فشار و تحریم از بیگانگان را رد میکنم و این اقدامات ناشایست چنان زشت است که گاهی این تصور به ذهن خطور میکند که کسانی از همان غرب به این افراد توصیه میکنند که دست به این نوع نامه نگاریها بزنند تا غرب بهانه ایی برای آسیب زدن به این سرزمین و اهالی آن پیدا کند و به رفتار متجاوزانه خود مشروعیت بدهد و این مشروعیت را نادانی یا خیانت این طیف افراد به آن کشورهای بد سابقه هدیه میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *